Rada města Humpolce nedávno projednala prvotní podklady na téma případného zřízení městské policie, která tu nikdy nebyla. Šlo především o přehled statistik za srovnatelná města. A to nejen ve vztahu k existenci obecní policie, ale také s ohledem na počet obyvatel, příjmy a výdaje obce. Včetně přepočtu na jednoho obyvatele, počet zaměstnanců úřadu apod. 🤯

Městskou policii může zřídit samo město obecně závaznou vyhláškou. Její činnost se poté řídí zákonem o obecní policii. Tato policie působí pouze v určité oblasti, kde je zodpovědná za dodržování zákonů a pořádku. Jde o významné téma, které by neměli dle mého názoru rozhodnout pouze koaliční zastupitelé. A proto bude potřebné diskutovat v širokém plénu. A zapojit i veřejnost. 🤝 Zřízení městské policie by následně měli odhlasovat ideálně všichni členové zastupitelstva – kvůli udržitelnosti její činnosti v dalších volebních obdobích. Předtím si ale musíme položit dvě základní otázky.

1. Existuje problém, kde může být městská policie právě v našem městě nápomocna?

Parkování hlavním tématem určitě není. Nemáme ani potíže se skinheady, jako tomu bývalo ve Světlé nad Sázavou. Hlavním posláním humpolecké městské policie bude zajištění pořádku a bezpečnosti, což zahrnuje rovněž prevenci a řešení kriminality, udržování veřejného pořádku (i v parcích) či dohled nad bezpečností a plynulostí provozu na pozemních komunikacích. Oproti Policii ČR je totiž možné její činnost lépe přizpůsobit obecním potřebám. Rychleji pochopí specifické bezpečnostní požadavky města, dokáže flexibilněji reagovat na nedodržování pořádku aj. 🎯 Městská policie bude odpovědnější za své jednání, protože bude ultimativně řízena městským úřadem. Navíc může spolupracovat s ostatními bezpečnostními složkami, jako jsou státní policie a hasičský sbor, aby zajistila komplexní a efektivní služby pro naše obyvatele.

2. Co naopak obecně mluví v neprospěch městské policie?

Výzvou budou zdroje. V první řadě zdroje finanční, neboť provoz městské policie bude financován z městského rozpočtu – nedostatečný objem peněz může dopadnout na schopnost poskytovat služby v očekávané kvalitě a s očekávanou přidanou hodnotou. A kolik tyto výdaje činí? Náklady na provoz se liší v závislosti na mnoha faktorech – rozhodují především velikost města, úroveň služeb a osobní náklady. Proto nyní ještě nelze stanovit přesnou částku, kolik právě v Humpolci bude roční provoz městské policie stát. Jsme na úplném počátku, kdy není definován počet strážníků ani jiné klíčové parametry. Musíme provést pečlivý průzkum a zvážit celkovou finanční náročnost. Z tržního porovnání nicméně vychází průměrný plat i s odvody kolem 750 tis. Kč na strážníka na rok. Plus k tomu samozřejmě vybavení a vozidlo. Bez nich nelze řádně fungovat, a jejich pořízení se tak na počátku nevyhneme. Městská policie ovšem může realizovat i příjmy – například může za poplatek vykonávat úkoly i na území okolních obcí, které obecní policii samy nezřídily. 🚓

Kromě uvedeného je potřeba započítat zdroje personální. Protože úspěch městské policie stojí a padá s jejími strážníky. A nepodaří-li se zajistit vhodné obsazení, sníží se tím účinnost tohoto orgánu. Městská policie nemusí mít stejnou odbornost jako státní policie, což může dále snížit schopnost řešit složitější případy. Nečekejme ani to, že by humpolečtí strážníci sloužili 24/7. 🏪 Počáteční rozjezd bude v rukou dvou až čtyř strážníků jako ve Světlé nad Sázavou. Ta letos vynaloží na městskou policii se čtyřmi strážníky celkem 3,2 mil. Kč, a to včetně provozní režie (oděvy, drobný hmotný majetek, školení, nákup služeb, PHM atd.).

Závěrem si dovolím korigovat jeden předsudek, na který často narážím. Obecní policie si na sebe nemusí vydělat. 🚦 Její služby lze připodobnit k jiným veřejným statkům, které se hradí z rozpočtů. Každopádně zahájení otevřené diskuze osobně velmi vítám, protože doposud převažovaly u tohoto tématu jenom pocity a zcela chyběly potřebné analýzy a identifikace přínosů a rizik. Je před námi neprošlapaná cesta, se zdárným výhledem.

Za naše sdružení Tomáš Voplakal 🔵🟢

P.S. Tento článek vyšel rovněž v Radničních listech, které vydává Město Humpolec. Přečíst se jej můžete zde na str. 5.